Szanowni Państwo
Drewno jest produktem naturalnym. Jego wytrzymałość wszechstronnej obróbki, naturalny i unikalny charakter powoduje to, iż jest jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców naturalnych w budownictwie. Trzeba jednak pamiętać, że te naturalne właściwości drewna,warunki atmosferyczne, na których działanie jest poddane, powodują pewne ograniczenia przy jego zastosowaniu.
Nasze wyroby wytwarzane są wyłącznie z drewna iglastego (świerk, sosna) pochodzącego z trwale zagospodarowanych lasów europejskich. Przed jego zastosowaniem poddawane jest procesowi suszenia w komorach suszarnianych, co powoduje, że drewno mniej pęka i obniża się w nim zawartość substancji przywabiających insekty. Jego wilgotność po tego typu obróbce wynosi zwykle od 15 do 18%. Drewno w zależności od klasy powierzchni poddawane jest obróbce strugania i frezowania, a ślady po pile są wyrównywane i fazowane. W zależności od zamówienia drewno pokrywane jest impregnatem bądź lakierem. Pokrycie impregnatem naszych produktów wymaga dalszych zabiegów konserwacyjnych, które pozostają w gestii użytkownika.
Szanowny Kliencie musisz wiedzieć, że:
1. Drewno pracuje
Drewno jako naturalny materiał w zależności od wilgotności cechują zmiany objętościowe: pęcznienie, kurczenie. Przy ścisłym montażu drewna (np. na pióro-wpust) trzeba uwzględnić kurczenie i związane z tym tworzenie się luk w połączeniach. Wahania pracy drewna to około 10%.
2. Drewno zmienia kolor
Promieniowanie UV w świetle słonecznym prowadzi do szarzenia powierzchni drewna. Przy zastosowaniu odpowiedniego rodzaju farb można zapewnić odpowiednie zabarwienie, ale nie jest możliwe zagwarantowanie w pełni równomiernego barwienia różnego rodzaju drewna.
3. Drewno pęka
Struktura drewna jest zróżnicowana, co powoduje nierównomierne procesy kurczenia przy jego wysychaniu. Proces ten powoduje pęknięcia, rysy i paczenia, lekkie krzywizny i skręcenia. Staranna selekcja wykorzystywanego surowca drzewnego nie jest w stanie zapobiec tego rodzaju procesowi.
4. Drewno posiada sęki i fakturę drewna
Sęki i faktura drewna są naturalnymi cechami, i w zależności od rodzaju i pochodzenia drewna, warunków wzrostu mogą się różnić. Liczba oraz wielkość zdrowych i mocno wzrośniętych sęków nie podlega ograniczeniom.
5. Występują wycieki żywiczne
Wycieki żywiczne w drewnie iglastym są naturalnym procesem, któremu nie jesteśmy w stanie zapobiec. Na malowanych drewnianych elementach również występuje, co obniża estetykę i jest uciążliwe. Takie plamy można usunąć we własnym zakresie wykorzystując np. ostre narzędzie oraz odpowiedniego rodzaju środki chemiczne.
6. Występują niebieskie przebarwienia i pleśń
Przebarwienia o niebieskiej barwie surowego drewna przebiegają najczęściej w formie pasów. Powodem tego procesu jest działanie nisko szkodliwych grzybów, które nie mają wpływu na właściwości konstrukcyjne. Po impregnacji proces ten ulega zatrzymaniu i nie wpływa na wytrzymałość materiału, na którym się pojawił.
7. Powstają widoczne nierówności
Podczas obróbki drewna w rejonie sęków, przy obróbce przeciwnej do kierunku włókien drewna, zaokrąglaniu głowicowym, cięciu poprzecznym możliwe jest wystąpienie szorstkich powierzchni i niewielkich wystrzępień. Mimo wysokiej staranności i stosowaniu najostrzejszych narzędzi nie zawsze można zapobiec tego rodzaju nierównościom.
Nowoczesne metody produkcyjne i dobór materiałów nie wpływają jednoznacznie na zmianę opisanych wyżej naturalnych cech drewna i dlatego NIE podlegają one reklamacji!